فیلم فوق‌العاده بلند و بیش از حد نزدیک

محصول کشور آمریکا سال 2011 برگرفته از رمانی به همین نام نوشته جاناتان سافرن فوئر می باشد که توسط استیون دالدری کارگردانی شده است.

فوق‌العاده بلند و بی‌نهایت نزدیک در نیویورک فیلمبرداری شده است و علیرغم انتقادهایی که به آن شده است، این فیلم نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم و بهترین بازیگر نقش مکمل مرده بوده است.

شاید این سؤال برای همة افرادی که با اختلال اوتیسم آشنا هستند، پیش‌آمده باشد که آیا فرد با اختلال اوتیسم مرگ عزیزانش را متوجه می‌شود؟

اغلب افراد فکر می‌کنند فرد اوتیسم احساسات را تجربه نمی‌کند یا درکی از رخدادهایی مانند مرگ ندارد. در این فیلم، پسربچه‌ای را می‌بینید که حتی با وجود مرگ پدر، خاطرات خود را مرور می‌کند و پدر در یاد او، همچون زمانی که زنده بود ماندگار است. این رابطه آنقدر زنده است که برای یافتن نشانه‌ای از پدر، با ترس‌های خود رو به رو می‌شود تا شاید بتواند قفل یک کلید را در شهری بزرگ پیدا کند.

 

خلاصه فیلم:

داستان فیلم دربارة پسری است که یاد می‌گیرد چگونه به زندگی نگاه کند. او کلیدی در کمد پدر می‌یابد و همچنان که همیشه با کمک پدر، به دنبال کشف جاهای ناشناخته بود، سعی می‌کند راز این کلید را پیدا کرده و قفل مربوط به آن را بیابد. در این راه که مانند سفری اودیسه وار می‌ماند، با انسان‌های مختلفی رودررو می‌شود که از همه مهم‌تر، پیرمردی لال است که به او می‌آموزد باید با ترس‌هایش روبرو شود. فیلم‌نامه‌نویس با به‌هم‌ریختن زمان داستان و عقب جلو کردن برخی قسمت‌ها، به‌خوبی فکر تماشاگر را مشغول نگه می‌دارد.

شخصیت اسکار با بازی فوق‌العاده تأثیرگذار توماس هورن که بی شک ستارة فیلم فوق‌العاده بلند و بی‌نهایت نزدیک است، کاملاً برای تماشاگر ملموس جلوه می‌کند. او بعد از حادثة یازده سپتامبر، تبدیل به بچه‌ای شده که از همه چیز می‌ترسد؛ از مترو، مکان‌های سرپوشیده، اتومبیل، صداهای بلند و خیلی چیزهای دیگر و کم‌کم در طی سفری که آغاز می‌کند، بر تمام این‌ها غلبه می‌نماید.

نکتة جالب اینجاست که او ابتدا فکر می‌کند این کلید، رمزی است که پدر برای او به یادگار گذاشته؛ اما در آخر متوجه می‌شود که چنین چیزی نبوده. قرار نبوده آن کلید، رمز باشد پس ناخواسته تبدیل می‌شود به کلیدی که باعث آشنایی پسر با محیط اطرافش می‌شود تا مرگ پدر را بپذیرد و به زندگی ادامه بدهد.

 

سخن پایانی

فوق‌العاده بلند و بی‌نهایت نزدیک، عنوانی طولانی برای یک فیلم است، اما دربرگیرنده مفهومی است که در دل این فیلم جا دارد. انگار که اسم فیلم دارد فریاد می‌زند وقتی دنبال چیزی هستی، شاید در نگاه نخست خیلی بالا و بلند به نظر برسد، اما نگاه عمیق‌تر و جستجوگر، آن را به تو نزدیک می‌کند.