صدای اوتیسم

ارزیابی

ما در صدای اوتیسم همراه خانواده ها و ارائه دهنده ی خدمات آموزشی و توانبخشی برای کودکان طیف اوتیسم هستیم.

ارزیابی دقیق و درست اتیسم، با وجود مشکلات خاص خود اولین و مهم ترین قدم برای تشخیص و انجام اقدامات درمانی بعدی است. به همین دلیل یکی از مهم ترین اقداماتی که والدین باید برای فرزندان خود انجام دهند تدارک این روند به نحو احسن و صحیح می باشد.

تشخیص و ارزیابی اختلال طیف اتیسم (ASD) می تواند مشکل باشد زیرا هیچ آزمایش پزشکی مانند آزمایش خون برای تشخیص این اختلال وجود ندارد. پزشکان برای تشخیص بیماری به سابقه رشد و رفتار کودک توجه می کنند. به این خاطر تشخیص اختلال اتیسم چندان آسان نیست.

گاهی اوقات اتیسم را می توان در 18 ماهگی یا کمتر تشخیص داد. در حدود سن 2 سالگی ، تشخیص توسط یک متخصص مجرب می تواند بسیار قابل اعتماد باشد با این حال ، بسیاری از کودکان تا سن بسیار بالاتر تشخیص نهایی را دریافت نمی کنند. اتیسم در برخی از افراد تا سن بلوغ یا بزرگسالی تشخیص داده نمی شود. این تأخیر باعث می شود که کودکان با اختلال اتیسم کمک اولیه ی مورد نیاز خود را دریافت نکنند و دچار مشکل شوند.

اگر روند رشد کودک متفاوت با همسالان باشد، کودک رفتارهای متفاوت و خاصی را نشان دهد یا موضوعاتی باعث نگرانی والدین شوند، بهترین اقدام بررسی موضوع با پزشک کودک، روانپزشک و روانشناس است.

همچنین ارزیابی برای تعیین سطح کودک، میزان توانایی ها، سطح شناخت و ‌‌… برای ارائه ی بهترین خدمات ضروری و لازم است.

ارزیابی و تشخیص نادرست اتیسم علاوه بر هدر رفتن هزینه ها و انرژی والدین و کودک، باعث از دست رفتن زمان طلایی کودک برای اموزش می شود. به همین دلیل باید این روند در سریع ترین زمان ممکن و درست ترین شکل انجام یابد.

ارزیابی

نظارت ، غربالگری ، ارزیابی و تشخیص کودکان مبتلا به ASD در اسرع وقت برای اطمینان از این که کودکان خدمات و پشتیبانی مورد نیاز برای رسیدن به پتانسیل کامل خود را دریافت می کنند ، بسیار مهم است

2550