به علت تعطیلات نوروز, سفارشات شما عزیزان بعد از پانزدهم فروردین ماه ارسال خواهد شد.
افزایش استقلال کودک اتیسم

10 راهکار برای افزایش استقلال کودک اتیسم:

در این مقاله به ارائه راه‌کارهایی می‌پردازیم که افزایش استقلال کودک اتیسم  شما را در محیط‌های مختلف اعم از خانه، مدرسه و یا جامعه  موجب می شود. با آموزش زودهنگام این مهارت‌ها و آموزش گام‌به‌گام آن‌ها می‌توانید به کودک اتیسم خود کمک کنید تا مهارت‌هایی را برای داشتن زندگی مستقلانه در حال و در آینده کسب کند.

1- برقراری ارتباط را به او آموزش دهید و تا حد توان کودک، آن را تقویت کنید.

اگر کودک اتیسم شما در برقراری ارتباط کلامی مشکل دارد، یک گام مهم برای افزایش استقلال کودک، تقویت توانایی‌هایی در او برای برقراری ارتباط به‌منظور بیان ترجیحات، خواسته‌ها و احساساتش است. می‌توانید از سیستم‌های ارتباطی کمکی و حمایت‌های تصویری کمک بگیرید. انواع متداولی از سیستم‌های ارتباطی کمکی شامل سیستم تبادل ارتباطی تصاویر/نماد (روش آموزشی پکس) و یا استفاده از دستگاه‌هایی همچون تبلت‌ها هستند. این مورد یکی از مهم‌ترین موارد برای استقلال کودک است.

برقراری ارتباط با پکس

 2- یک برنامه‌ی زمانی (به کمک حمایت‌های تصویری) به کودک خود معرفی کنید.

استفاده از یک برنامه زمانی به کمک حمایت‌های تصویری می‌تواند به کودک اتیسم شما در انتقال صحیح از یک فعالیّت و شروع فعالیّت دیگر بسیار کمک کند؛ با کودک خود هر مورد از برنامه را مرور کنید و سپس به او یادآوری کنید که قبل از هر انتقال برنامه را بررسی کند. با گذشت زمان، او می‌تواند با استقلال کامل وظایفش را انجام دهد، تصمیم‌گیری را تمرین کند و فعالیّت‌های مورد علاقه خود را دنبال کند.

3- مهارت‌های خودمراقبتی را جدی بگیرید.

فعالیّت‌های خودمراقبتی را در برنامه‌ی روزانه زندگی کودک خود وارد کنید. مسواک‌زدن، شانه‌کردن موها، و یا سایر فعالیّت‌های روزمره جزء مهارت‌های ضروری زندگی هستند و معرفی هرچه زودتر آن‌ها و سعی در استقلال کودک برای انجام آن‌ها می‌تواند سبب تسلط کودک بر این مهارت‌ها شود. مطمئن شوید که مهارت‌های زندگی در برنامه‌ی روزانه و آموزش کودک قرار دارد تا کودک بیاموزد که این مهارت‌ها جزئی از برنامه‌ی روزانه او هستند و بتواند آن‌ها را به صورت مستقل اجرا کند.

4- به کودک اتیسم خود آموزش دهید که درخواست استراحت کند.

مطمئن شوید که فرزند اتیسم راهی برای درخواست استراحت می‌تواند ارائه دهد، تصویر/نماد استراحت‌کردن در کتاب ارتباطی پکس، داشتن یک کد ارتباطی، نشان دادن یک حالت خاص چهره و … می‌تواند به کودکتان برای ارائه درخواست استراحت کمک کند. اتاقی را درنظر بگیرید و زمانی که کودکتان ناراحت و آشفته است آن را به آن اتاق ببرید. این اتاق باید ساکت، به‌دور از صداهای مزاحم و کمی تاریک باشد. راه دیگر آن است که با دادن هدفون و یا ابزارهای مورد استفاده دیگر برای کنترل محرک‌های حسی به کودک اتیسم خود، او را در آرام‌سازی کمک کنید. اگرچه ممکن است بسیار ساده به‌نظر برسد امّا دانستن نحوه‌ی درخواست استراحت می‌تواند به کودک اتیسم شما کمک کند تا بتواند خود و محیط اطرافش را به درستی کنترل کند.

 

هدفون و اتیسم

5- چگونگی انجام کارهای خانه را با او تمرین کنید.

انجام دادن کارهای خانه توسط کودک مسئولیت‌پذیری او را افزایش می‌دهد، آن‌ها را درگیر کارهای روزمره زندگی می‌کند و مهارت‌های مفیدی را به به آن‌ها انتقال می‌دهد. اگر فکر می‌کنید که فرزند با اختلال اتیسم شما ممکن است در درک نحوه‌ی انجام یک کار مشکل داشته باشد، می‌توانید از تقسیم‌بندی مراحل انجام یک کار و یا تقسیم کار به گام‌های کوچک استفاده کنید. در این روش کارهای بزرگ و دشوار به مراحل و کارهای کوچک تقسیم می‌شوند. مطمئن شوید که مراحل انجام کار را خودتان به‌درستی و کاملاً شفاف مدل‌سازی می‌کنید، اگر کودکتان در ابتدا در اجرا کارهای خانه مشکلی داشت به او دستورات لازم را ارائه دهید.

6- مهارت‌های مالی را به او آموزش دهید.

یادگیری نحوه‌ی استفاده از پول، مهارتی بسیار مهم است که فرزند شما برای مستقل شدن در جامعه به آن نیاز دارد. مهم نیست فرزند شما در حال حاضر چه توانایی‌هایی دارد، راه‌هایی وجود دارد که می‌تواند مهارت‌های مدیریت مالی را به او آموزش دهید. در خانه و مدرسه مهارت‌های مالی را با کودک خود تمرین کنید و هنگام مراجعه به سوپرمارکت‌ها و یا فروشگاه‌ها اجازه دهید که او پول را به صندوق‌دار تحویل دهد. گام‌به‌گام این مهارت را به او آموزش دهید و سپس آن را در محیط‌های مختلف تمرین کنید.

7- آموزش مهارت‌های ایمنی در جامعه فراموش نشود.

ایمنی کودکان اتیسم یک نگرانی بزرگ برای والدین و خانواده‌ی کودکان اتیسم است. آموزش و تمرین در جابه‌جایی‌ها، مثل استفاده از خط عابر پیاده، علائم راهنمایی‌رانندگی و درک نشانه‌های ایمنی بسیار ضروری است. یک کارت شناسایی برای فرزندتان تهیه کنید و بر روی آن نام، توضیح مختصری درباره‌ی اختلال و یک شماره تماس بنویسید.

هدفون در کودکان اتیسم

8- مهارت‌های مرتبط با تفریح و اوقات فراغت را به او آموزش دهید.

توانایی استفاده از زمان‌های فراغت و تفریح در طول زندگی بسیار ضروری است، بسیاری از کودکان اتیسم به یک یا دو موضوع بسیار علاقه‌مند هستند و والدین می‌توانند از این علاقه‌مندی‌ها به‌خوبی استفاده کنند. فعالیّت‌هایی که کودک اتیسم می‌تواند با آموزش به‌خوبی در آن‌ها مشارکت داشته باشد شامل ورزش‌های گروهی، شنا، هنرهای رزمی، کلاس‌های موسیقی و … است.

9- آموزش مراقبت از خود در دوران نوجوانی

ورود به دوران نوجوانی و شروع دوران بلوغ تغییرات زیادی را در روند زندگی یک نوجوان دارای اختلال طیف اتیسم ایجاد می‌کند، بنابراین بسیار ضروری است که مهارت‌های مربوط به رعایت بهداشت فردی و مراقبت از خود را کودک به‌خوبی بیاموزد. عادت‌دادن نوجوان به مراقبت از خود می‌تواند تاثیرات مثبتی در استقلالش در بزرگسالی داشته باشد. وسایل کمک تصویری می‌تواند ابزار مناسبی برای آموزش موارد مربوط به بهداشت فردی باشد. چک‌لیستی از فعالیّت‌ها و مواردی که کودک باید گام‌به‌گام انجام دهد تهیه کنید و آن را در محیط‌های مختلف مثل حمام، دستشویی و … بچسبانید.

10- روی مهارت‌های شغلی و حرفه‌ای کار کنید.

از سن 14 سالگی به بعد، فرزند با اختلال اتیسم شما باید مهارت شغلی و حرفه‌ای را بیاموزد. فهرستی از نقاط ضعف و قوّت، مهارت‌ها و علاقه‌مندی‌های او تهیه کنید و از آن برای تعیین و کسب شغل و مهارتی مناسب استفاده کنید. لازم به‌ذکر است که باید تمام مهارت‌ها و مراحلی که برای تقویت استقلال فرزندتان تا این مرحله نیاز است را در آموزش‌های او بگنجانید تا کودک بتواند این مهارت را نیز به‌خوبی بیاموزد.

اشتراک گذاری

نظر (9)

 1. سارا
  22 آبان 1401

  درباره‌ی موضوع خیلی مهمی اطلاع رسانی کردید

 2. کیوان
  29 آبان 1401

  مثل همیشه عالی بود

 3. مهشید
  29 آبان 1401

  جالب بود

 4. Hana
  29 آبان 1401

  وای یعنی میشه پسرم فقط تو مهارتهای خودیاری مستقل بشه
  آرزومه

 5. Hadis
  29 آبان 1401

  پسر من تازه داره خريد كردن رو ياد ميگيره?

 6. Kimia
  29 آبان 1401

  خيلي مقاله كاملي بود مرسي كه انقد دقيق به موارد اشاره كرديد?

 7. ملیکا
  30 آبان 1401

  مرسی که انقدر دقیق و باحوصله وقت میذارین

 8. ترمه
  1 آذر 1401

  عالی

 9. رضا
  1 آذر 1401

  ممنون خیلی مفید بود

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

پشتیبانی موسسه صدای اتیسم

× ارتباط با پشتیبانی