مشکلات خواب در کودکان با اختلال طیف اتیسم امری رایج است. ما در این مقاله سعی میکنیم پیشنهاداتی ساده برای بهبود وضعیت خواب کودک اتیسم را برای شما بیان کنیم.

پیشنهادهایی ساده برای بهبود وضعیت خواب کودکان اتیسم:

مشکلات خواب مانند مشکل در به خواب رفتن، بیدار شدن های مدام از خواب، صبح زود بیدار شدن و … در افراد اتیسم شایع است. به دلیل تاثیرات زیادی که خواب بر رفتار و عادت های زندگی کودک و اطرافیانش دارد حل کردن این مسیله و تنظیم عادت های خواب مناسب برای کودک اهمیت زیادی دارد. خواب نامناسب کودک علاوه بر این که بر رشد و چرخه ی خواب کودک اثر دارد، بر رفتارها و خلق و خوی او و در نتیجه برنامه های روزانه ی والدین و خواهرها و برادرها نیز اثر دارد، به همین دلیل  خانواده ها تلاش های زیادی برای حل مشکلات خواب کودکان خود می کنند.

در این مقاله، چند پیشنهاد ساده برای بهبود وضعیت خواب کودک به شما میدهیم.

خواب کودکان اتیسم
برنامه ها و ایده ها برای تنظیم شدن خواب

برای رسیدن به موفقیت در تنظیم خواب کودک اتیسم خود، این موارد را در ذهن داشته باشید:

برنامه ها و ایده هایی را انتخاب کنید که با سبک زندگی خانواده شما مطابقت داشته باشد.

اجرای یک برنامه ی منظم و یا تغییر عادات را زمانی شروع کنید که وقت و انرژی دارید و میتوانید آن را اجرا کنید.

از یک تغییر کوچک شروع کنید و بعد تغییرات دیگر را به آن اضافه کنید.

صبور باشید. برای دیدن یک تغییر کوچک ممکن است به مدت 2 هفته زمان نیاز داشته باشید.

ایجاد یک فضای خواب ارام و راحت برای کودک شما مهم است،  این فضا نباید تغییر کند و کودک باید هر شب در همان جا بخوابد.

اتاق خواب باید راحت (نه خیلی گرم و نه خیلی سرد) ، ساکت و تاریک باشد.

اگر کودک شما به نور حساس است و اتاقش پنجره دارد، از پرده های ضخیم تر استفاده کنید.

اتاق باید در شب ها ارام باشد، بهتر است صداهایی مثل کامپیوتر، تلویزیون، موسیقی و مکالمات در شب کاهش پیدا کنند.

همچنین صداهای آرام محیط را نیز در نظر بگیرید. کودکان با اختلال طیف اتیسم ممکن است از صداهایی که در شب ایجاد می شود بیشتر آگاه باشند، مواردی مانند جاری شدن آب یا سایر صداهای خانه می تواند خواب آن ها را تحت تأثیر قرار دهد.

کودکان اتیسم به خاطر مشکلات پردازش حسی ممکن است نسبت به مواردی مانند بافت ملافه و لباس خواب حساس باشند.، آیا او لباس تنگ یرا ترجیح می دهد؟ لباس خواب؟ پتوهای سبک یا سنگین؟

 

ایجاد عادت های منظم برای خواب کودک اتیسم

عادت های خواب کودکان اتیسم  را کوچک ، قابل دسترسی و قابل اندازه گیری تعیین کنید. شما قرار است روالی ایجاد کنید که کودک شما را قبل از خوابیدن آرام کند و شامل فعالیت هایی باشد که او را به سمت خوابیدن سوق میدهد.

بهتر است از انجام فعالیت هایی مانند دویدن ، پریدن، بازی های هیجان انگیز، بازی های کامپیوتری و … جلوگیری کنید.

15 تا 30 دقیقه قبل از زمان خواب، این روال را شروع کنید. کودکان کوچکتر روال خواب کوتاهتری خواهند داشت (به عنوان مثال در یک سالگی 15 دقیقه) و این روال با رشد کودک افزایش می یابد. با این حال ، روال قبل از خواب کودک  نباید  بیشتر از 60 دقیقه باشد.

 

خواب کودکان اتیسم

نکات ساده برای یک روتین بهتر خواب:

کودکان خردسال یا کودکان اتیستیک ممکن است با استفاده از یک برنامه بصری یا “لیست کارها” بهتر بتوانند برنامه ها را اجرا کنند، این برنامه میتواند شامل نوشته، تصاویر یا هر دوی ان ها باشد، داشتن بردی که کودک بتواند این برنامه را روی آن ببیند به او کمک میکند که متوجه شود این یک برنامه و روال تکراری است و هر شب اتفاقات مشابهی در حال رخ دادن است.

کودکانی که به استفاده از تصاویر واکنش خوبی نشان نمی دهند ممکن است با استفاده از وسایل مختلف بتوانند مراحل را برای خود برنامه ریزی کنند مثلا دادن عروسک به معنای رفتن به تخت خواب است و …

آن دسته از رویدادهایی که برای کودک شما آرامبخش هستند باید بخشی از عادت های معمول قبل از خواب باشند.

حوادث هیجان انگیز و تحریک کننده باید به ساعت های دورتر از زمان خواب منتقل شوند. به عنوان مثال ، اگر حمام برای کودک شما هیجان انگیز است نباید این کار را در نزدیکی زمان خواب کودک انجام دهید.

ساعت خواب را انتخاب کنید و تا انجا که ممکن است سعی کنید در هر شرایطی ان را حفظ کنید. ساعت خواب را طوری انتخاب کنید که هم برای خودتان و هم برای کودک مناسب باشد.

روتین های یک ساعته زمان مناسبی برای به خواب رفتن هستند ، اگر کودک خیلی زود به رختخواب برود ممکن است مشکل خوابیدن داشته باشد.

 

خواب کودکان اتیسم

کودکان همانطور که بزرگتر میشوند، زمان خوابشان عقب تر میرود ، اما این زمان هم باید روی یک ساعت مشخص تنظیم شود. حتی اگر کودک شما در بعضی مواقع دیر به خواب می رود ، زمان بیدار شدن را یکسان نگه دارید و یا حداکثر یک ساعت به ان اضافه کنید.

اگرچه به نظر میرسد این که کودک بیشتر بخوابد بهتر است اما باید سعی کنید یک برنامه ی منظم را اجرا کنید.

اگر فرزند شما کوچک است و نیاز به خواب نیمروزی دارد، باید در یک ساعت مشخص، در اتاق و یا محلی که همیشه میخوابد به خواب برود و قبل از ساعت 4 بعداز ظهر از خواب بیدار شود.

اگر فرزند شما بزرگتر است امکان خواب روزانه را از بین ببرید و از خواب نمیروزی جلوگیری کنید، مگر اینکه کودک بیمار باشد. خوابیدن در طول روز خوابیدن در شب را برای کودکان دشوارتر می کند.

به وعده های غذایی کودک دقت کنید، در پایان روز  نباید به کودک وعده های غذایی سنگین یا میان وعده های بزرگ بدهید

با این حال ، یک میان وعده سبک با کربوهیدرات ها (به عنوان مثال پنیر و کراکر یا میوه) ممکن است کمک کند کودک شما راحت تر به خواب رود.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید در صبح و تاریکی شب نیز به حفظ یک برنامه منظم کمک می کند. وقتی کودک شما صبح از خواب بیدار شد ، پرده ها را باز کنید و  و اجازه دهید نور طبیعی خورشید وارد خانه شود. اگر کودک شما =در حال اماده شدن برای خوابیدن است مطمین شوید جایی که میخوابد دارای نور کم و آرامش است.

اگر هیچ کدام از این کارها جواب نداد، به متخصص مغز و اعصاب و روانپزشک مراجعه کنید.

خواب کودکان اتیسم

 

به یاد داشته باشید یکی از خطوط اصلی درمان مشکلات خواب کودکان اتیسم، دارو درمانی و استفاده از ملاتونین است.

ملاتونین یکی از هورمون هایی است که از غده ی صنوبری مغز انسان ترشح میشود و از اصلی ترین هورمون ها برای خواب است.

سطح ملاتونین در اوایل شب کم کم افزایش می یابد و در نمیه های شب به بالاترین سطح رسیده و با نزدیم شدن به صبح کم کم کاهش می یابد..

همچنین سطح ملاتونین به اندازه ی نور هم وابسته است، به همین دلیل است که بهتر است در زمان خواب چراغ ها خاموش و محیط تاریک باشد ی=تا ملاتونین ترشح شده و کیفیت خواب بالا رود.

اندازه ی ملاتونین ترشح شده در کودکان اتیستیک در مقایسه با دیگر افراد تفاوت هایی دارد، به خاطر تغییرات فصلی، داروهای مصرفی دیگر و تداخل های دارویی، عادات خاص زندگی، بلوغ و … این تفاوت ها ممکن است تشدید هم بشوند.

گرچه ملاتونین یک از اصلی ترین درمان ها برای مشکلات خواب است اما ممکن است برای همه جواب ندهد. بهتر است درباره ی مصرف ملاتونین و مقدار مصرفی با پزشک خود صحبت کنید.