کودکان اوتیسم گاهی اوقات در درک مفاهیم فضای فیزیکی و مرزهای شخصی، هم از نظر ارتباط با آنها و هم با افراد دیگر، دچار مشکل می‌شوند.

با این‌وجود مهم است که کودکان در این طیف بدن خود را درک کرده و با آن احساس راحتی کنند. آنها برای اینکه بتوانند تعاملات اجتماعی مثبتی با خانواده و همسالان خود داشته باشند و همچنین برای امنیت شخصی خود، درک حریم شخصی را داشته باشند، مفید است.

یادگیری تفاوت بین پسران و دختران چگونگی تغییر بدن همراه با رشد به کودکان اوتیسم کمک می‌کند تا برای بلوغ آماده شوند. نگاه‌کردن به تصاویر در کتاب‌ها راه خوبی برای شروع است. وقتی به تصاویر نگاه می‌کنید، می‌توانید تفاوت‌های دختر و پسر را به فرزندتان نشان دهید، می‌توانید در مورد تفاوت‌های بدن کودک و بدن بزرگسال صحبت کنید و عکس‌های خودتان در سنین مختلف را برای نشان‌دادن تغییراتتان به کودک نشان دهید. کودکان اوتیسم برای تصور اینکه چگونه ممکن است چیزی در مورد آنها صدق کند مشکل دارند، بنابراین صحبت در مورد بدن خود کودک می‌تواند کمک کند، به‌عنوان‌مثال: وقتی بزرگ‌تر شدی، مانند مامان سینه هایت رشد می کنند و بزرگ می شوند. شناخت بدن و درک حریم شخصی برای دختران اوتیسم اهمیت زیادی دارد زیرا آنها را ازخطراتی مانند تعرض و تجاوز حفظ می کند.

 

قسمت‌های خصوصی و عمومی بدن

درک تفاوت بین بخش‌های عمومی و خصوصی بدن برای کودکان اوتیسم بسیار مهم است. این به کودکان کمک می‌کند بفهمند چه کاری باید در محیط خصوصی و چه‌کارهایی در محیط عمومی انجام شود.

زمان حمام زمان ایده‌آلی برای انجام این کار است. این فرصت را به شما می‌دهد که در مورد اینکه چه زمانی برهنه بودن اشکالی ندارد و چه زمانی باید لباس بپوشید صحبت کنید. برای مثال: برهنه بودن در حمام یا دوش اشکالی ندارد یا وقتی از اتاقم بیرون می‌آیم باید لباس بپوشم، همچنین می‌توانید از عروسک‌ها یا تصاویر برای کمک استفاده کنید. در مورد اینکه چه‌کارهایی برای انجام عمومی خوب است و چه‌کارهایی باید در خلوت انجام دهد صحبت کنید، به‌عنوان‌مثال: وقتی به توالت می‌روم، باید در را ببندم. آموزش با استفاده از برنامه‌های دیداری بسیار کمک‌کننده است به‌عنوان‌مثال: تصاویری از کودک خود داشته باشید که به توالت می‌رود و با دربسته از توالت استفاده می‌کند سپس دست‌هایش را می‌شوید و در نهایت دوباره در را باز می‌کند و بیرون می‌آید. برنامه دیداری را در جایی نگه دارید که به‌راحتی در دید کودک باشد مانند: کنار روشویی حمام.

 

دختران اوتیسم چه چیزهایی در مورد بدن خود باید بدانند؟
دختران اوتیسم چه چیزهایی در مورد بدن خود باید بدانند؟

حریم شخصی و لمس خوب و بد

حریم خصوصی محدودیت‌ها و قوانینی درباره نحوه رفتار ما با دیگران و نحوه رفتار دیگران با ما است. حریم خصوصی شامل: قوانینی در خصوص انواع لمس است. «لمس خوب» و «لمس بد» می‌توانند راه‌های مفیدی برای توضیح این قوانین به دختران اوتیسم باشند.

لمس بسته به موقعیت می‌تواند خوب یا بد باشد، به‌عنوان‌مثال: پزشک کودک برای معاینه می‌تواند تمام اعضای بدن کودک را بررسی کند، در آغوش گرفتن یک هم‌کلاسی خوب است، اما در آغوش گرفتن یک غریبه خوب نیست. یک قانون کلی باید وجود داشته باشد که هیچ فردی اعم از کوچک و بزرگ نباید بدون دلیل موجه به اندام تناسلی کودک که بخش خصوصی بدن او است دست بزند حتی پزشک هم هنگامی که الزام وجود دارد می‌تواند جاهای خصوصی را معاینه کند.

حمایت‌های دیداری می‌توانند به شما در توضیح این تفاوت‌ها کمک کنند. به‌عنوان‌مثال: می‌توانید از تصویری از در آغوش گرفتن یک دوست با تیک سبز و تصویری از در آغوش گرفتن یک غریبه با ضربدر قرمز استفاده کنید و عکس‌های واضح از رفتار مناسب و لمس‌کردن نیز می‌توانند کمک کننده باشند.

پس از آموزش لمس خوب و بد، لمس ناخواسته را هم به کودک آموزش دهید. کودک دوست ندارد برخی افراد او را در آغوش بگیرند و لمس کنند؛ بنابراین نه گفتن را به کودک آموزش دهید و اگر کودک کلام ندارد به او آموزش دهید از علامت دست به معنا (نه گفتن) به افراد نشان دهد. گاهی اوقات اطرافیان کودک ناراحت می‌شوند و این رفتار را یک توهین تلقی می‌کنند، حتماً در این مواقع به افراد دلیل رفتار کودک را توضیح دهید.

 

روش‌هایی برای آموزش اعضای بدن به کودکان اوتیسم:

هنگام انجام کارهای روزمره می‌توانید آموزش را شروع کنید به‌عنوان‌مثال: زمانی که کودک شما در حال حمام‌کردن است یا زمانی که به او کمک می‌کنید لباس بپوشد، زمان خوبی برای آموزش نام اعضای بدن است.

کتاب های آموزشی: با استفاده از تصاویر کتاب های آموزشی به کودک نام اعضای بدن و درک تفاوت‌های پسر و دختر آموزش دهید.

شعر بخوانید: راهی سرگرم‌کننده برای کودکان برای یادگیری اعضای بدن هستند.

بازی کنید: می‌توانید نام‌ اعضای بدن را به بازی‌ای اضافه کنید که فرزندتان از آن لذت می‌برد مانند: غلغلک‌دادن برای مثال حالا انگشتان پاهایت را قلقلک خواهم داد.

از عروسک‌هایی با اعضای بدن واقعی استفاده کنید: وقتی با کودک خود بازی می‌کنید می‌توانید اعضای بدن را نام ببرید.

یک تصویر را رنگ‌آمیزی کنید: کودک از رنگ‌آمیزی تصاویر یا نقاشی قسمت‌های مختلف بدن لذت می‌برد درحالی‌که آنها را با هم برچسب‌گذاری می‌کنید.

استفاده از برنامه‌های دیداری و تعریف داستان‌های اجتماعی بسیار مفید است.