محدودیت های محیطی را در طول تابستان کم کنید

فصل تابستان و زمان تعطیلات مدرسه فرارسیده است. تابستان زمان مناسبی برای انجام‌دادن فعالیت در فضای باز مانند: پیک‌نیک رفتن، شناکردن و کوهنوردی است.

در تابستان کارهای سرگرم‌کننده و دلپذیر زیادی است که می‌توان انجام داد؛ اما تعطیلات طولانی‌مدت و وقفه در مدرسه رفتن در تابستان باعث اختلال اساسی در زندگی کودک اوتیسم می‌شود. عادت به انجام کارهای روزمره و پایبندی به یک ‌روال روزمره در کودکان اوتیسم وجود دارد و این تعطیلات طولانی‌مدت مدرسه می‌تواند نظم فکری و روزمره کودک اوتیسم را به هم بزند.

والدین اغلب درباره‌ی اینکه کودک واجد شرایط کمپ و فعالیت‌های تابستانی است یا نه تردید دارند. تعطیلات تابستان فرصت خوبی برای تفریح است؛ اما والدین معمولاً نگران پسرفت کودک در دوران تابستان و این که پسرفت چقدر به رشد کودک و امور آموزشی او آسیب می‌زند، هستند. اگرچه به‌طورکلی تعطیلات تابستان  به آموزش همه‌ی کودکان آسیب می‌زند؛ اما کودکان عادی نسبت به کودکان اوتیسم پس از تعطیلات تابستان راحت‌تر به مسیر تحصیلی برمی‌گردند. درحالی که این برگشت برای کودکان اتیسم خیلی آسان نیست.

حضور در مدرسه یا کمپ تابستانی معمولاً بین بیست تا شصت روز است و کودک به همان مسیر آموزشی قبل از تعطیلات برمی‌گردد، هدف از برنامه تابستانی فراهم‌کردن محیطی برای کودک همراه با رشد مثبت، معاشرت و تعامل با همسالان است تا از مسیر آموزش خارج نشود. برنامه‌های تابستانی باید به صورتی فراهم شود که دسترسی کودکان به محیط طبیعی بخصوص در مراکز توان‌بخشی را محدود نکنند.

اگر شما دوست دارید کودکتان از تابستان استفاده کند درحالی‌که خیلی از برنامه‌های آموزشی دور نیست، فرصت استفاده از کلاس‌های تابستانی را از دست ندهید.