مالیدن و بازی کردن با مدفوع چیست؟

تصور کنید اواخر شب وارد اتاق فرزندانتان می‌شوید و آنها را بررسی می‌کنید، اما متوجه می‌شوید که آنها در حال پخش کردن مدفوع به سرتاسر خود یا اتاقشان هستند. برخی از کودکانی که با مدفوع بازی می‌کنند، این کار را در حضور افراد دیگر یا زمانی که از خانه یا مدرسه دور هستند یا با اعضای خانواده دیدار می‌کنند، انجام می‌دهند. این موضوع به دلایل زیادی برای والدین ناراحت‌کننده است.

مشکلات توالت در خانواده‌هایی که کودک با اختلال اتیسم دارند، غیرمعمول نیست. مالیدن و بازی با مدفوع، دسته‌ای از این رفتارهاست. کودک ممکن است مدفوع را در دستان خود بغلتاند. ممکن است مدفوع خود را بردارند و در جایی از خانه پنهان کنند یا ممکن است مدفوع خود را از توالت بیرون بیاورند و با آن بازی کنند و آن را در امتداد دیوارها یا زمین بمالند. در برخی موارد، این رفتار به خانه محدود نمی‌شود؛ آنها ممکن است در دستشویی مدرسه لباس خود را در بیاورند، مدفوع را به خود یا دیوار بمالند، لباس بپوشند و به کلاس درس برگردند.

چنین رفتاری باعث ناراحتی بسیاری از والدین می‌شود. بسیاری از آن‌ها در مورد آن صحبت نمی‌کنند و از رفتن به مکان‌های عمومی مانند شام در بیرون یا مهمانی‌ها خودداری می‌کنند، زیرا بسیار می‌ترسند که «آنجا» چنین اتفاقی بیفتد.

 

چه چیزی باعث مالیدن و بازی با مدفوع در کودکان با اختلال اتیسم می‌شود؟

این رفتار می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. گاهی تنها یک علت وجود دارد که حل کردن آن، به دلیل پیچیده بودن رفتار، دشوار است. برخی از دلایل مالیدن و بازی با مدفوع می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • مسائل پزشکی (یبوست، مشکلات گوارشی)
  • مسائل روانپزشکی (وسواس فکری – عملی، اضطراب مواجهه، مسائل مربوط به سلامت روان)
  • عوامل حسی (مشکلات بینابینی، ندانستن اینکه باید به دستشویی برید، لذت بردن از بو و بافت مدفوع)
  • مشکل در آموزش مهارت‌های آموزش توالت
  • عوامل تغذیه‌ای (رژیم غذایی محدود ممکن است منجر به یبوست شود.)
  • عوامل عاطفی (پاسخ به اضطراب، احساس خودمختاری، خستگی، ابراز خشم)
  • عوامل جنسی (لذت از دفع مدفوع، ممکن است نشانه‌ای از سوءاستفاده جنسی باشد)
مالیدن و بازی کردن با مدفوع چیست؟
چه چیزی باعث مالیدن و بازی کردن با مدفوع در کودکان با اختلال طیف اتیسم می‌شود؟

چگونه مالیدن و بازی با مدفوع در کودکان با اختلال اتیسم را کنترل کنیم؟

مالیدن و بازی با مدفوع می‌تواند هم از نظر احساسی و هم از نظر جسمی، برای والدین و مراقبین خسته‌کننده باشد. آنها برای درک و توسعه مهارت‌های توالت رفتن فرزندشان، به حمایت متخصصان نیاز دارند. این مهم‌ترین گام در کاهش یا حذف این رفتار، پس از رد شدن علل پزشکی یا روانپزشکی است. مالیدن و بازی با مدفوع را می‌توان کاهش داد یا به حداقل رساند؛ صرف‌نظر از مدت زمانی که اتفاق افتاده یا اینکه چقدر رخ داده است. راهکارهای درمانی باید فردی شوند، زیرا هر کودک دلیل خاص خود را برای این کار دارد. والدین باید با همه کسانی که با فرزندشان در ارتباط هستند (تیم مدرسه، مراقبان، اعضای خانواده) کار کنند تا همة آنها از یک رویکرد استفاده کنند. نباید مجازاتی در کار باشد، زیرا این امر باعث کاهش تکرار این رفتار نمی‌شود.

برخی از نکاتی که می‌تواند به کنترل مالیدن و بازی با مدفوع در کودکان با اختلال اتیسم کمک ‌کند، شامل تمیز کردن بدون سروصدا یا بدون صحبت کردن زیاد است. به‌سادگی بدون بروز هیچ احساس واضحی به تمیز کردن بپردازید. به فرزندتان نسبت به کاری که اخیراً انجام داده، واکنش مثبت یا منفی نشان ندهید. اگر می‌دانید که فردی احساساتی هستید، وقتی فرزندتان در فضای دیگری است به تمیز کردن بپردازید تا نتواند شما را ببیند و بشنود. اگر در حال تمیز کردن فرزندتان هستید، آرامش خود را حفظ کنید.

به برخی از والدین توصیه شده است که اگر دلیل مالیدن و بازی با مدفوع صرفاً حسی است، جایگزینی برای مدفوع پیدا کنند. می‌توانید خمیربازی، لوسیون یا حتی رنگ‌انگشتی را برای آنها تهیه کنید. این اقلام در بهترین حالت، در جایی قرار می‌گیرند که معمولاً مالیدن و بازی با مدفوع اتفاق می‌افتد و به طور مداوم و مداوم استفاده می‌شوند تا زمانی که عادی شوند و بازی با مدفوع دیگر انجام نشود.

 

مهارت‌های آموزش توالت:

 مقالات متعددی در مورد آموزش دستشویی نوشته شده و کتاب‌های بسیاری در این زمینه توصیه شده است. مشکل در دستیابی به مهارت‌های توالت رفتن می‌تواند بخشی از دلایلی باشد که فرد مالیدن و بازی با مدفوع را انجام می‌دهد.

با توجه به سن و سطح کودک و همچنین مشورت با متخصص برای مطمئن شدن از آمادگی کودک روند حذف پوشک و آموزش توالت رفتن را شروع کنید.

خلاص شدن از پوشک هنگام آموزش توالت، مهم‌ترین گام برای شروع است. استفاده از پوشک می‌تواند از پاسخ سریع به میل رفتن به توالت جلوگیری کند. برخی ممکن است حتی ندانند که از توالت برای چه استفاده می‌کنند و ماندن در پوشک کثیف یا خیس برای مدت طولانی، باعث عرق کردن ناحیه مقعد یا عرق کردن کلی او شود. رطوبت منجر به خارش مقعد و سپس برداشتن، مالیدن و بازی با مدفوع می‌شود.