معرفی کتاب زمین سیاره‌ای آبی‌ست

نویسندهنیکول پنتلیکوس

مترجمآویشن امین صالحی

ناشرانتشارات پرتقال

بهترین کتاب برگزیده‌ی سال کتابخانه‌ی عمومی نیویورک تایمز

نامزد جایزه‌ی ان‌سی‌تی‌ای شارلوت هوک در سال 2020

داستان «زمین سیاره ای آبی‌ست» درباره‌ی دو خواهر به نام های نوا و بریجت است که خانواده ای ندارند و در خانواده‌های موقت زندگی می کنند، گاهی باهم و گاهی دور از هم. آن‌ها عاشق نجوم هستند. نوا دچار اختلال اوتیسم است و نمی‌تواند ارتباط کلامی برقرار کند اما بریجیت می‌داند که خواهرش چقدر باهوش و خاص است..

در همین حال قرار است به‌زودی فضاپیمای چلنجر روانه‌ی کهکشان شود. درست است که این اتفاق بارهاوبارها در حوزه‌ی مطالعات اخترشناسی افتاده اما مسافر این فضاپیما، این رویداد را از تمام سفرهای فضایی قبلی متمایز می‌کند. برای اولین‌بار یک معلم به‌عنوان مسافر فضایی برگزیده شده و مهم‌تر از آن، فیلم پرتاب فضاپیما در سراسر مدارس آمریکا به نمایش درمی‌آید تا دانش‌آموزان هم به طور زنده شاهد این رویداد نجومی باشند. چه چیزی بهتر از این؟

نوا و بریجیت مانند خیلی از بچه‌ها بی‌صبرانه منتظر پرتاب چلنجر هستند و سر از پا نمی‌شناسند. آن‌ها مشتاقانه برنامه‌ریزی کرده‌اند که فیلم پرتاب را باهم تماشا کنند اما سرانجام به خاطر اتفاقی غیرمنتظره، برنامه‌هایشان پاک به هم می‌ریزد. بریجیت ناپدید می‌شود و نوا را نیز به خانواده‌ی موقت دیگری می‌‌سپارند. در حالی که چیزی به پرتاب فضاپیما نمانده، هنوز خبری از بریجیت نیست و نوا نمی‌داند چطور بدون او به تماشای فیلم پرتاب برود.(کودکان اوتیسم)

نقش خوانواده 

هم خانواده‌ی موقت نوا و هم معلم‌هایش، همگی معتقدند که او از قدرت تکلم چندانی برخوردار نیست و به راحتی نمی‌تواند با دیگران ارتباط برقرار کند اما نوا به همه‌ی آن‌ها ثابت می‌کند که سخت در اشتباهند. نوا پیش از فرارسیدن روز پرتاب فضاپیما، برای خودش دوست جدیدی پیدا می‌کند تا بالأخره خانواده و اهالی مدرسه ببینند که او بدون کمک بریجیت هم می‌تواند روابط دوستانه‌ی خود را گسترش دهد.

نوا هر روز منتظر است تا بریجیت را دوباره ملاقات کند و با همراهی یکدیگر فیلم پرتاب را تماشا کنند تا اینکه…

مهربانی، محبت خالصانه و بی‌شائبه، همین‌طور عشق بی‌دریغ، ستون‌های نامرئی‌ای هستند که نیکول پنتلیکوس کتاب زمین سیاره‌ای آبی است را روی آن‌ها بنا کرده. این داستان با بیدار کردن عمیق‌ترین عواطف مخاطب او را مشتاق خواندن رمان خواهد کرد.

کتاب زمین سیاره‌ای آبی‌ست برای چه کسانی مناسب است؟

خوانندگان بالای دوازده‌سال از مطالعه‌ی این رمان واقع‌گرایانه اما بسیار عاطفی، بی‌نهایت لذت خواهند برد. داستانی که ارزش‌های عمیق انسانی را بار دیگر به شما نشان خواهد داد.