افراد اتیسم چه شغل هایی را می‌توانند انتخاب کنند؟

اگر شما پدر یا مادر یک کودک اتیسم باشید حتماً تا کنون به این سوال فکرکرده اید که آیا فرزند شما می‌تواند از یک شغل پربار و رضایت بخش لذت ببرد یا خیر؟ پاسخ به احتمال زیاد مثبت است. شما با توجه به علایق و مهارت های فرزندتان می توانید شانس او را برای یافتن شغل مناسب در آینده افزایش دهید. افراد در طیف اتیسم دارای طیف گسترده ای از مهارت ها، توانایی ها و علایق هستند.

کشف و پرورش انگیزه در این افراد مسئله ای است که باید از آن آگاه باشیم، زیرا یافتن شغل برای بزرگسالان اتیسم گاهی ممکن است دشوار باشد. متأسفانه میان کسانی که مسئول استخدام شرکت‌ها هستند افراد نا‌‌‌‌آگاه بسیاری وجود دارد که اختلال اتیسم را یک نقص برای آن شرکت و آن حرفه تلقی می‌کنند. همچنین باید در نظر گرفت که تمامی موقعیت های شغلی  برای افراد دارای اختلال اتیسم مناسب نیست.

وضعیت کنونی

در حالی که تبعیض شغلی در همه کشورها وجود دارد، در کشورهای پیشرفته شرایط به نسبتقبل  تسهیل شده است و افراد با اختلال اتیسم می توانند با آرامش کامل بر روی پیشرفت شغلی خود تمرکز کنند.

هر فرد با اختلال اتیسم منحصر به فرد است و نقاط قوت و ضعف او به هیچ وجه، وضعیت ثابت و یکسانی ندارد که با یک تشخیص کلی قابل شناسایی باشد. به این ترتیب، مهم است که مشکلات و چالش‌های افراد با اختلال اتیسم را شناسایی کنید تا بتوانید او را به سمت حرفه ای که مناسب است هدایت نمایید. آنها مطمئناً به یک یا چند زمینه گرایش دارند.

افراد اتیسم چه شغل هایی را می‌توانند انتخاب کنند؟
افراد با اختلال اتیسم می‌توانند براساس توانایی‌ها و مهارت‌هایی که دارند شغل‌های گوناگونی را انتخاب کنند.

مشاغلی که می توانند چالش برانگیزتر باشند

شاید یکی از بزرگ‌ترین موانع برای اشتغال افراد اتیسم ایجاد یک اثر و رابطه‌ی خوب، از نظر «اجتماعی» باشد. افراد اتیسم معمولاً در برقراری روابط اجتماعی به مشکل می‌خورند، زیرا  فقط به روش‌های خاصی ارتباط برقرار می‌کنند. آنها روراست و صادق هستند و به صراحت منظور خود را بیان می کنند. مفاهیم انتزاعی و کنایه ها  می توانند برای آن‌ها گیج کننده باشند. به علاوه، مشکلات حسی نیز جنبه ای است که باید در در برقراری ارتباطات در نظر گرفته شود.

مهارت های رایج افراد با اختلال اتیسم

بسیاری از افراد با اختلال اتیسم یک یا چند مورد از توانایی‌های زیر را نشان می دهند:

– تفکر دیداری: بسیاری از افرادی که در طیف اتیسم قرار دارند، در پردازش دیداری عملکرد بالایی نشان می‌دهند. آنها با توجه دقیق به جزئیات، به راحتی می توانند چیزهایی را که دیگران ممکن است از دست بدهند تشخیص داده و در کارهای پیچیده برتری پیدا کنند.

– علاقه به حیوانات: کودکان با اختلال اتیسم اغلب پیوند خوبی با حیوانات خانگی خود ایجاد می‌کنند. از آنجا که ویژگی‌های آنها با اجتناب از تماس چشمی، صداهای بلند و تحریک بیش از حد مرتبط است، افراد با اختلال اتیسم می توانند با نیازهای حیوانات هماهنگی ویژه ای داشته باشند.

– علاقه به حقیقت‌های علمی : افراد با اختلال اتیسم اغلب به شکل منطقی با موقعیت ها مواجه می‌شوند که می تواند برای تصمیم گیری های عینی مفید باشد. بسیاری از افراد در این طیف از تحقیق لذت می برند و یک دانش چشمگیر در مورد موضوع مورد علاقه ایجاد می کنند.

– استعداد فنی بالا : برای افرادی که بسیار جزئی نگر هستند، مهارت های فنی اغلب به راحتی بدست می آید. بسیاری از افراد با اختلال اتیسم استعداد منحصر به ‌فردی در یادگیری جزئیات ماشین‌ها، سیستم‌ها یا برنامه‌ها دارند.

بهترین گزینه های شغلی برای افراد اتیسم

در انتخاب شغل، رشته هایی که نیازمند انجام چند کار به طور همزمان نباشد در اولویت قرار دارند. به یاد داشته باشید اتیسم یک طیف است و انتخاب شغل به توانایی ها و سطح اتیسم فرد بسیار وابسته است. در اینجا ما فقط  به ذکر چند نمونه از مشاغل مناسب برای افراد با اختلال اتیسم می پردازیم:

مشاغل مناسب برای افراد اتیسم با تفکر دیداری خوب:

– معمار یا هر حرفه ای که شامل طراحی یا هنرهای تجسمی باشد

– عکاس

– نگهدارنده یا مربی حیوانات

– مکانیک

– طراح یا انیماتور

مشاغل مناسب برای افراد اتیسم با تفکر غیر دیداری:

– روزنامه نگار یا کپی رایتر

– برنامه نویس

– آمار شناس

– نوازنده

مشاغلی که نیاز به تحصیلات ندارند:

– مشاغل خدماتی

– ورود اطلاعات

– باغبان

– بایگانی

– مسئول دستگاه فتوکپی

– انبار داری

گاهی لازم است افراد با اختلال اتیسم چند شغل مختلف را امتحان کنند تا شغل مناسب خود را کشف کنند. همچنین به یاد داشته باشید مانند افراد دیگر، افراد با اختلال اتیسم هم برای موفقیت در هر حرفه ای نیاز به آموزش دارند.

افراد اتیسم چه شغل هایی را می‌توانند انتخاب کنند؟
چه شغل‌هایی برای افراد با اختلال اتیسم مناسب هستند؟

افراد با اختلال اتیسم با مشاغل شگفت انگیز

برخی از افراد اتیسم توانایی‌های ویژه ای را در مشاغل خاصی از خود بروز می دهند. متخصصان این احتمال را مطرح کرده اند که بعضی از شخصیت های مشهور تاریخی مانند آلبرت انیشتین، امیلی دیکنسون و موتزارت در طیف اتیسم قرار داشته‌اند. همچنین در سالهای اخیر افراد سرشناسی در حوزه های مختلف اعلام کرده اند که تشخیص اختلال اتیسم گرفته‌اند:

– جو ردمن سه بار قهرمان جهان کیک بوکسینگ است. او برای آگاهی از اتیسم تلاش می‌کند و از موفقیت خود برای الهام بخشیدن به دیگران استفاده می کند.

– دن هارمون چندین پروژه تلویزیونی موفق را تولید کرده است. هارمون در زمان کار بر یک کاراکتر، متوجه نشانه های اتیسم در خودش شد و متعاقباً تشخیص اتیسم را دریافت کرد.

– تمپل گراندین، استاد معروف علوم حیوانات، مدافع رفتار انسانی با دام و سخنگوی اتیسم است. دکتر گراندین در دانشگاه ایالتی کلرادو تدریس می کند، در مورد رفتار حیوانات و سلامت حیوانات می نویسد و به عنوان مشاور صنعت دامداری فعالیت می کند.

– مارتی بالین، خواننده و آهنگساز، گروه راک کلاسیک جفرسون ایرپلین است. بالین علاوه بر اجرا با بند خود، آهنگ‌هایی را نیز برای هنرمندان دیگر نوشته و آلبوم‌های انفرادی موفقی منتشر کرده است.

 

افراد با اختلال اتیسم در موقعیت هایی بهترین عملکرد را دارند که نقاط قوت آنها را شکوفا می‌کند و نقاط ضعف آنها را به حداقل می رساند. به طور کلی، آنها باید به دنبال مشاغلی باشند که ساختار مشخصی دارد و با توجه به جزئیات همراه است و از مشاغلی که نیازمند تعامل بین فردی یا حافظه کوتاه مدت قوی است اجتناب کنند.