در این مقاله یک مشاور خواب اطفال نکاتی را برای به دست آوردن استراحتی که کودک شما نیاز دارد به اشتراک گذاشته است.

چه کودک شما یک کودک نوپا یا یک نوجوان باشد، این احتمال وجود دارد که در صورت بروز مشکلاتی در خواب، مصرف “ملاتونین” توسط پزشک متخصص به آن‌ها تجویز شده باشد. این یک توصیه بسیار رایج برای افرادی است که برای خوابیدن مشکل دارند؛ به‌ویژه برای افراد در طیف اوتیسم. تجویز مصرف ملاتونین معمولاً اولین قدمی ‌است که متخصصان پزشکی قبل از تجویز سایر داروهای خواب برمی‌دارند.

برخی از والدین ممکن است ایده استفاده از یک هورمون مصنوعی برای کمک به خواب کودک خود را دوست نداشته باشند. دیگران ممکن است به دنبال راه حلی برای کمک به فرزندشان باشند که فقط یک یا دو ساعت دیگر استراحت کند. این مقاله به شما به‌عنوان والدین و مراقب، همه چیزهایی را که باید بدانید تا بهترین تصمیم را برای فرزند با اختلال اوتیسم خود بگیرید، ارائه می‌دهد.

 

ملاتونین چیست؟

ملاتونین هورمونی است که بدن ما به طور طبیعی برای خوابیدن تولید می‌کند. همان‌طور که روز به پایان می‌رسد، بدن ما ملاتونین بیشتری را به سیستم عصبی ما پمپ می‌کند و باعث می‌شود احساس خواب‌آلودگی کنیم. در ابتدا شب، سطح ملاتونین به اوج خود می‌رسد و سپس با ادامه شب به تدریج کاهش می‌یابد. ملاتونین به مغز ما در خوابیدن کمک می‌کند و همچنین زمان روز، تغییرات فصلی و موارد دیگر را نیز به ما اطلاع دهد.

در برخی موارد، مکمل ملاتونین می‌تواند به افرادی که به دلیل اختلالات محیطی موقتاً در خوابیدن مشکل دارند، کمک کند؛ این موارد می‌تواند شامل سفر، استرس، تغییر در برنامه‌های روزانه و موارد دیگر باشد. ملاتونین برای استفاده موقت برای کودکان، چه کودکان در حال رشد و چه کودکانی که دارای اختلالات عصبی-رشدی، مانند اوتیسم هستند، بی‌خطر است و برای درمان تعدادی از مشکلات خواب از جمله بی‌خوابی نیز تجویز می‌شود.

 

راهنمای مشکلات خواب در کودکان

آیا بی‌خوابی در اوتیسم رایج است؟

تخمین زده می‌شود که 50 تا 80 درصد از افراد با اختلال طیف اوتیسم در خوابیدن مشکل دارند. اینکه آیا آن‌ها بی‌خوابی دارند بستگی به شدّت اختلالات خواب دارد. اگر موارد زیر حداقل سه بار در هفته به مدّت یک ماه اتفاق بیفتد، معمولاً بی‌خوابی در نظر گرفته می‌شود: 1- مشکل در به خواب رفتن یا حفظ خواب در طول شب، 2- مشکل در خوابیدن با وجود شرایط ایده‌آل (محیط، روال، فعالیّت‌بدنی و غیره) یا 3- اختلال در توانایی‌های روز به دلیل کمبود خواب.

این‌ها مشکلات خواب رایج برای کودکان و بزرگسالان با اختلال طیف اوتیسم هستند و راه‌های مختلفی برای درمان آن وجود دارد، از جمله استفاده از ملاتونین. اگرچه اثرات استفاده طولانی‌مدّت هنوز مشخص نشده است، امّا مطالعات نشان داده‌اند که ملاتونین برای برخی افراد می‌تواند مفید باشد.

 

آیا استفاده از ملاتونین برای افراد با اختلال طیف اوتیسم بی‌خطر است؟

به طور کلی توافق بر این است که در کوتاه‌مدّت، ملاتونین می‌تواند به مشکلات خواب کمک کند. این می‌تواند ابزار بسیار مفیدی باشد تا به کودک شما کمک کند پس از یک شب بی‌خوابی، در لحظاتی با استرس زیاد، به حالت اوّلیه بازگردد و پس از تغییر منطقه زمانی به مسیر خود بازگردد.

با این حال، ملاتونین اغلب به عنوان یک درمان “سریع و مناسب” توصیه و فروخته می‌شود. وقتی خسته شدید، تقریباً هر کاری برای بهتر خوابیدن خود یا فرزندتان انجام خواهید داد. در چنین شرایطی معمولاً توصیه‌های بهداشتی‌ قبل از خواب حتی در نظر گرفته نمی‌شود. اگرچه حفظ بهداشت خواب خوب نیاز به زمان و صبر دارد، امّا به یاد داشته باشید که ملاتونین نمی‌تواند جایگزین عادات خوب خواب شود. اینجاست که رویکردهای رفتاری برای کمک به خواب کودکان می‌تواند مؤثرتر از تجویز ملاتونین باشد.

در یک مطالعه در سال 2017، مشخص شد که محصولات ملاتونین بدون نسخه در ایالات متحده ممکن است حاوی مقداری نباشد که تبلیغ شده است. هنگام آزمایش، سطوح ملاتونین از 83٪ تا 47٪ با توجه به دوز متفاوت بود. برای یک کودک، این بدان معنی است که آن‌ها تقریباً هیچ افزایشی ملاتونین دریافت نمی‌کنند یا به طور قابل‌توجهی بیشتر از آنچه که باید به تناسب سن خود دریافت می‌کنند. در یک مثال، محققان یک قرص جویدنی را برای بچه‌ها آزمایش کردند که قرار بود 1.5 میلی‌گرم ملاتونین داشته باشد که در واقع 9 میلی‌گرم ملاتونین داشت. بدون دانستن اثرات طولانی‌مدّت استفاده از ملاتونین، قابل درک است که ممکن است در مورد شروع این درمان برای کودک اوتیسم خود تردید داشته باشید.

به عنوان یک متخصص خواب و مربی، با صدها خانواده که ملاتونین را امتحان کرده‌اند صحبت کردم. در حدود نیمی ‌از موارد، حداقل برای خواباندن کودکان به خوبی جواب داد، امّا اغلب اوقات، خواب کلی در شب را بدتر می‌کند. اکثر خانواده‌هایی که من با آن‌ها صحبت می‌کنم متوجه می‌شوند که این به فرزندشان کمک می‌کند تا به راحتی بخوابد، امّا پس از آن فرزندشان ساعت 2 صبح بیدار می‌شود و راه می‌رود و برای چندین ساعت نمی‌تواند دوباره بخوابد.

 

راهنمای مشکلات خواب در کودکان

چه چیزی می‌توانم به کودک اوتیسم خود بدهم تا بهتر بخوابد؟

اگر کودک شما در تلاش است که هر شب بخوابد، چند گزینه مختلف در مورد مکمل‌ها وجود دارد. اگر نسبت به امتحان ملاتونین محتاط هستید، یا اگر در گذشته نتایج خوبی با آن ندیده‌اید، همه اینها می‌توانند گزینه‌هایی عالی باشند.

اگر این نگرانی وجود دارد که فرزندتان ملاتونین کافی تولید نمی‌کند، اوّلین چیزهایی که باید مکمل آن باشد، آمینو‌اسیدها و ویتامین‌هایی است که بدن برای تولید واقعی آن به طور طبیعی نیاز دارد؛ تریپتوفان و کلسیم برای بدن برای ایجاد ملاتونین و سروتونین برای خواب حیاتی هستند. تریپتوفان را می‌توان به راحتی از طریق غذاهایی مانند مرغ، برخی از ماهی‌ها، محصولات لبنی، جو دوسر و غیره دریافت کرد. برای دریافت کلسیم اضافی، می‌توانید به کودک خود سبزیجات سبز برگ تیره، محصولات سویا، لوبیا، حبوبات و غیره بدهید. برای بسیاری از کودکان با مشکلات حسی، استفاده از این غذاها ممکن است آسان نباشد. اگرچه من مصرف مکمل با تریپتوفان اضافی را توصیه نمی‌کنم، مکمل کلسیم را می‌توان به راحتی با آدامس‌ها و ویتامین‌های جویدنی انجام داد. کلسیم یک ماده معدنی است که بسیاری از ما دچار کمبود آن هستیم و اغلب به مکمل‌های اضافی نیاز داریم.

یکی دیگر از مکمل‌های باورنکردنی برای خواب، منیزیم است. منیزیم یک ماده معدنی حیاتی است و مطالعات نشان داده است که افراد‌ با بی‌خوابی و مشکلات مزمن خواب اغلب دچار کمبود این ماده معدنی ضروری هستند. منیزیم می‌تواند به ما کمک کند احساس آرامش بیشتری داشته باشیم و می‌تواند به بیماری‌های مختلف مانند یبوست که در بسیاری از کودکان با اختلال طیف اوتیسم رایج است کمک کند. انواع مختلفی از منیزیم وجود دارد و توصیه می‌کنیم اگر به‌صورت خوراکی از طریق پودر، کپسول، مایع یا صمغ داده ‌شود، همچنین بهتر است با سیترات منیزیم شروع کنید. اگر کودک شما به بافت‌ها و طعم‌ها بسیار حساس است، استفاده از کرم موضعی منیزیم یا حمام نمک اپسوم یک جایگزین عالی است.

 

بهترین گزینه برای فرزندم چیست؟

در نهایت، به عنوان والدین، مراقب و نماینده فرزندتان، باید تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما و فرزندتان مناسب است. اگر در نهایت سلامت و آگاهی هستید و نیاز به یافتن راه‌حلی سریع برای استراحت بهتر فرزندتان دارید، هیچ مشکلی وجود ندارد. مجدداً، در کوتاه‌مدّت، ملاتونین می‌تواند مفید باشد زیرا شما عمیق‌تر به مشکلات خواب فرزندتان و علّت آن می‌پردازید.

با این حال، نباید احساس کنید که ملاتونین یا داروهای خواب تنها راه‌حل شما هستند. اغلب، کودکان می‌توانند با تغییرات تغذیه‌ای مناسب همان‌طور که در بالا ذکر شد و همچنین تغییرات رفتاری و عادات مربوط به فرآیند خواب، به‌طور قابل‌توجهی بهتر بخوابند.

خواب خوب شبانه برای یک کودک در طیف اوتیسم ضروری است. اطمینان از اینکه آن‌ها استراحت مورد نیاز خود را دریافت می‌کنند به آن‌ها این امکان را می‌دهد که منظم‌تر باشند و تمرکز بیشتری داشته باشند و در هر درمانی که شرکت می‌کنند موفق باشند. اگر احساس می‌کنید ملاتونین چیزی است که فرزندتان برای انجام این کار به آن نیاز دارد، حتماً با پزشک اطفال مشورت کنید تا مقدار مناسبی را باتوجه به سن او دریافت کنید.