چرا پدربزرگ و مادربزرگ برای کودک با اختلال اوتیسم مهم هستند؟

 

پدربزرگ و مادربزرگ بخشی جدایی‌ناپذیر از پویایی خانواده هستند. باید آنها را به‌عنوان منبعی برای کمک و مشاوره ببینید.  ایجاد فضای امن و دادن عشق بدون قیدوشرط از طرف خانواده و پدربزرگ و مادربزرگ به کودکان اوتیسم، می‌تواند حس امنیت و احساس تعلق خاطر را در کودکان ایجاد کند.

علاوه بر این موارد، مادربزرگ و پدربزرگ در بسیاری از مواقع می‌توانند به شما و کودکتان کمک کنند و شرایط سخت را آسان‌تر کنند.

در ادامه به مواردی که می‌تواند برای شما کاربردی باشد اشاره می‌کنیم.

 

تعمیم‌دهی مهارت‌هایشان

 

کودکان با اختلال اوتیسم اغلب با تعمیم مهارت‌ها به خانه و محیط‌های دیگر مشکل دارند. ازاین‌رو هرچقدر بیشتر در معرض محیط‌ها و افراد متفاوت قرار بگیرند و این مهارت‌ها را تمرین کنند بهتر می‌توانند مهارت‌هایشان را تعمیم دهند. خانه‌ی پدربزرگ و مادربزرگ فرصتی عالی برای فرزند با اختلال اوتیسم شما برای تمرین مهارت‌های جدیدش است. پدربزرگ و مادربزرگ می‌توانند به‌عنوان یک گزینه “ایمن” برای کودک با اختلال اوتیسم باشند. پدربزرگ و مادربزرگ می‌توانند حجم وسیعی از فرصت‌های اجتماعی جدید برای تمرین مهارت‌های اجتماعی یا ارتباطی کودکان را فراهم کنند.

 

فرصتی برای استراحت والدین

 

زندگی در حال حاضر برای والدین پرمشغله و پر از درگیری می‌باشد. والدین شاغل وقتی به خانه می‌رسند کارهای زیادی وجود دارد که باید انجام شود. غذا برای پختن، شستشوی لباس‌ها، مشق شب به کودکان و البته مشارکت در فعالیت‌های بعد از مدرسه مانند موسیقی، درس، بسکتبال و … را نیز به این برنامه اضافه کنید. وجود پدربزرگ و مادربزرگ فرصتی عالی برای مراقبت از خود هستند آنها فرزند شما را که با اختلال اوتیسم است می‌شناسند و می‌توانند یک شب یا آخر هفته در خانه شما یا خانه آنها از او مراقبت کنند. این ممکن است به شما به‌عنوان والدین در موارد ضروری کمک کند استراحت، برای شارژ مجدد و شروع مقابله لازم است؛ بنابراین نیازهای خانواده شما یک‌بار دیگر تجدید می‌شود.

پدربزرگ و مادربزرگ به‌عنوان آگاهی‌دهنده

خانواده ای که فعالانه درگیر اختلال کودک هستند یک نگاه و دید جدید از آنچه اوتیسم واقعاً هست به دست می‌آورند. چراکه پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها در زمانی بزرگ شده‌اند که تشخیص اوتیسم سخت بوده و اطلاعات دقیقی از ان در دسترس نبوده است؛ ازاین‌رو علائم و نشانه‌های اوتیسم را با خرافه توجیه می‌کردند و توانایی افراد با اختلال اوتیسم را دست‌کم می‌گرفتند؛ اما اکنون نگه‌داری از یک کودک اوتیسم می‌تواند یک دید جدید و متفاوت ازآنچه اوتیسم واقعاً است به آنها بدهد

اهمیت پدربزرگ و مادربزرگ ها برای کودکان اوتیسم
اهمیت پدربزرگ و مادربزرگ ها برای کودکان اوتیسم

ارتباط با دیگر دانش‌آموزان

 

رفت‌وآمد با پدربزرگ و مادربزرگ و اتفاقاتی که همراه با آنها می‌افتد می‌تواند این فضا را برای کودکان فراهم کند که مایل باشند تفریحات خود با پدربزرگ و مادر بزرگشان را برای دیگر دانش‌آموزان شرح دهند. رفت‌وآمد با پدربزرگ و مادربزرگ می‌تواند فرصتی را فراهم آورد که کودکان مایل باشند از هدیه‌ای که از آنها دریافت کرده‌اند برای دیگران صحبت کنند. این باعث می‌شود میل آنها برای برقراری ارتباط افزایش پیدا کند و روابط آنها را تقویت می‌کند.

پدربزرگ و مادربزرگ به‌عنوان بینش ارزشمند

پدربزرگ و مادربزرگ باتوجه‌به زندگی طولانی و تجربیات زیادشان می‌توانند راهنمای خوبی برای برآمدن از چالش‌های زندگی والدین باشند و آنها را در مواقع سخت و بحران راهنمایی کنند

کمک به پدربزرگ و مادربزرگ

بسیاری از کودکان با اختلال اوتیسم می‌توانند با توسعه مهارت‌های همدلی دست‌وپنجه نرم کنند. پدربزرگ و مادربزرگ می‌توانند در ایجاد این حس همدلی کمک کنند. پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های مسن می‌توانند نیازهای زیادی را برای فرزند شما ارائه دهند کودک اوتیسم می‌تواند یاد بگیرد که با آن کنار بیاید. همدلی با پدربزرگ و مادربزرگ را می‌توان با بیل زدن پرورش گیاهان باغچه نشان داد. کمک به آنها برای شستن ظروف خود، یا شن کشی کردن حیاط خود مثال دیگری از همدلی است. همه این وظایف به شما کمک خواهد کرد تا کودک با احساس نیازهای «دیگران» به‌جای تمرکز صرف بر روی خودش کنار بیاید.