صدای اوتیسم

فلوچارت

ما در صدای اوتیسم همراه خانواده ها و ارائه دهنده ی خدمات آموزشی و توانبخشی برای کودکان طیف اوتیسم هستیم.

کلینیک توانبخشی صدای اوتیسم، همراه خانواده‌ها و ارائه‌دهنده‌ی خدمات آموزشی و توانبخشی به کودکان طیف اوتیسم است. در این بخش شما با مسیر راه فرزند خود در کلینیک صدای اوتیسم و خدماتی که فرزندتان از ما دریافت خواهد نمود، آشنا خواهید شد. 

اختلال طیف اوتیسم یک اختلال عصبی-رشدی که سن شروع علائم و نشانه‌ها در کودکان، در حدود 5/2 تا 3 سالگی است. شما پس از مشاهده برخی نشانه‌ها و علائم قطعاً به پزشک متخصص مراجعه خواهید کرد و ایشان نیز پس از بررسی رفتارها و مشکلات کودک، تشخیص یا عدم تشخیص اختلال طیف اوتیسم را تأیید می‌نماید.

شما به‌عنوان والدین کودک، ممکن است با نامه یا تشخیص اختلال طیف اوتیسم به ما، کلینیک توانبخشی صدای اوتیسم مراجعه کنید. پس از مراجعه به ما و در حین تکمیل فرم ارزیابی و مصاحبه اولیه، فرزند شما نیز توسط متخصصین ما ارزیابی خواهد شد تا تشخیص اختلال اوتیسم در کودک شما تأیید یا رد شود.

– در صورتی که در ارزیابی کودک توسط متخصصین، کودک تشخیص اختلال طیف اوتیسم دریافت نکند؛ مجدداً با والدین جلسه‌ای صورت می‌گیرد و شرایط کودک برای آن‌ها توضیح داده خواهد شد، یا اگر در ارزیابی‌ها مشخص شود که کودک نیاز به پیگیری و ارزیابی مجدد دارد، از والدین خواسته می‌شود تا در 6 ماه آینده مجدداً به کلینیک مراجعه کرده و رفتار و چالش‌های کودک دوباره ارزیابی شود.

در صورتی که در ارزیابی کودک توسط متخصصین، کودک تشخیص اختلال طیف اوتیسم دریافت کند؛ با والدین جلسه‌ای توجیحی برگزار خواهد شد. در این جلسه متخصصین ما، توضیحاتی به والدین، برای آشنایی بیشتر با اختلال طیف اوتیسم و اطلاعات کامل درخصوص کودک و مداخلات مورد نیاز او ارائه خواهند داد. پس از بررسی نیازمندی‌های کودک و تعیین اولویت دریافت خدمات، مربی (درمانگر شناختی) کودک انتخاب می‌شود و سریعاً یک برنامه کلاسی برای او تنظیم خواهد شد. 

کودک ممکن است در هر یک از مداخلات، از جمله مداخلات حسی، شناختی، ارتباطی-اجتماعی، رفتاری، حرکتی و مهارت‌های ورود به مدرسه نیاز به دریافت خدمات داشته باشد؛ درمانگران ما باتوجه به توانمندی‌ها و نقاط ضعف و قدرت کودک، آموزش‌هایی را به کودک ارائه خواهد داد و به صورت ماهانه گزارش پیشرفت کودک را در اختیار والدینش قرار می‌دهند.

7543